« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 24 czerwca 2017 r., imieniny Jana, Danuty, Janiny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: wycinka drzew na działce leśnej

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
Mam działkę, która w planach jest oznaczona jako las. Czy w związku z obowiązującą obecnie ustawą ministra Szyszki na tej działce również mogę wyciąć bez pytania o zgodę wybrane drzewa dopuszczone w ustawie? Chciałbym wiedzieć też, co jest wyjątkiem od tej reguły i na co powinienem uważać, by nie dostać żadnej kary. Dodam, że wycinka nie miałaby żadnego związku z prowadzeniem działalności gospodarczej na tym terenie.

Odpowiada Hieronim Laska z Urzędu Gminy Lelis:
Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134 z późn. zm.) od 1 stycznia zezwolenie na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele, które nie są związane z działalnością gospodarczą, a także w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego nie jest wymagane.

Nawet jeżeli usunięcie drzewa nie wymaga zezwolenia zgodnie z art. 83 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, samo usunięcie drzew i krzewów może być niemożliwe lub utrudnione. Jeżeli drzewo lub krzew jest objęte dodatkową ochroną np.: jest pomnikiem przyrody, zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym i nadwodnym w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, jest objęte ochroną konserwatora zabytków albo w zasięgu prac związanych z usuwaniem występują chronione gatunki zwierząt, roślin i grzybów. Możliwość usunięcia takiego drzewa lub krzewu regulują odrębne przepisy.

Natomiast wycinkę drzew z działek leśnych regulują przepisy ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2015 r. poz.2100 z późn. zm.). Zgodnie z tą ustawą o wycinkę drzew z działki leśnej należy zwrócić się do właściwego leśniczego.

Wyświetleń: 4936
 
14:02, 07.03.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

AnkaSkakanka
15:50, 07.03.2017 r.
No i wszystko jasne jak doopa anioła
chrześcijanin
16:39, 07.03.2017 r.
Chłopie tnij - jarosław ci odpuści.
onnnn
22:16, 07.03.2017 r.
chłopie jesli twój las przekracza 80 lat to wystarczy isc do lesniczego ...
przyjedzie na miejsce zrobi opis i mozesz ciac pod warunkiem ze w przeciagu 5 lat od wyrebu całkowitego posadzisz nowy las mlody las ...wiadomo ze jesli zechcesz to on nigdy nie wyrosnie takkkkkk........ i cala ta ustyawa ciebie nie obowiazuje jesli ten twoj las ma wiecej jak 80 lat
tylke w temacie
1 -idziesz do lesniczego i pozniej tniesz nie odwrotnie i hhhh..... komu do twojego lasu .
Do onnnn Leśnik
17:24, 08.03.2017 r.
Tak może i uda ci się wyciąć drzewa,ALE PAMIĘTAJ że działka ma przeznaczenie nadal jako las i NIC z nią nie zrobisz . Nic nie wybudujesz bo w lesie się nie buduje, nie dostaniesz decyzji na budowę. A może byc taka sytuacja że będziesz musiał, grunt ponownie zalesić
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne