« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 30 maja 2017 r., imieniny Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: czy w Troszynie nie lubią rowerzystów?

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
W Troszynie, przy jednej z dróg wyjazdowych, ustawiono znaki drogowe, które ciężko jednoznacznie zinterpretować. Skupiska różnych znaków, często wykluczających się, mogą wprowadzać uczestników ruchu w błąd.

W związku z umieszczonymi znakami, nasuwają się pytania i wątpliwości. Na jednym ze znaków usunięto strzałkę kierunkową nad rowerem, czy wobec tego, tym pasem ruchu dla rowerów można się poruszać w obu kierunkach? Czy na pas ruchu dla rowerów można wjechać, jeżeli kilkadziesiąt metrów wcześniej stoi znak "Zakaz wjazdu rowerów"? Znak ten dotyczy wszystkich pasów ruchu i nie zachodzi żadne odwołanie tego znaku na tym odcinku.​

Odpowiada Grzegorz Milewski, radny miasta Ostrołęki i egzaminator WORD Ostrołęka:
Udzielając czytelnikowi odpowiedzi na przesłane pytania pragnę wyjaśnić, że zgodnie z art. 2 pkt. 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r., poz. 128 z późn. zm.) droga to "wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów (...). Poruszając się omawianą drogą od strony Troszyna, po prawej stronie chodnika dostrzeżemy znak C-13/16 tj. "droga dla pieszych i rowerów" - ust. 4.2.19 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U z 2003r. nr. 220 poz. 2181 z późn. zm). Wyżej wymieniony znak stosuje się w celu oznaczenia dróg tylko dla pieszych i kierujących rowerami. Na znaku tym umieszcza się jednocześnie symbole znaków C-13 i C-16 (zdjęcie nr 2). Jak wynika z tego samego zdjęcia, w niewielkiej odległości przy samej jezdni, czyli z lewej strony drogi dla pieszych i rowerów, umieszczony jest znak B-9 "zakaz wjazdu rowerów", który oznacza zakaz ruchu na jezdni i poboczu rowerów - § 18 ust. 10 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U z 2002r. nr 170 poz. 1393 z późn. zm.). Ponadto znak B-9 stosuje się na drogach, w obrębie których lub w pobliżu których wyznaczono drogę dla rowerów, a znak nakazujący korzystanie z tej drogi może nie być widoczny dla kierujących rowerami. Warto przy tym wspomnieć, że zgodnie z § 2 ust. 1. w/w rozporządzenia "znak drogowy pionowy umieszczony po prawej stronie jezdni lub nad jezdnią dotyczy kierujących znajdujących się na wszystkich pasach ruchu". Jak wynika więc z powyższego w tej sytuacji znak zakazu wjazdu rowerów odnosi się tylko do jezdni.

Natomiast rowerzyści chcąc poruszać się dalej tą drogą powinni skorzystać z wyznaczonej wcześniej drogi dla pieszych i rowerzystów oznaczonej odpowiednim znakiem drogowym. Następnie poruszając się tą drogą w tym samym kierunku po prawej stronie drogi pojawia się znak F-19 "pas ruchu dla określonych pojazdów", który informuje o wyznaczonym na jezdni pasie ruchu przeznaczonym dla pojazdów wskazanych na znaku - w tym przypadku jest to symbol roweru. Ponadto pas ruchu dla rowerów jest oddzielony od pozostałych pasów ruchu "linią pojedynczą ciągłą - szeroką" (znak P-2b). Ponieważ faktycznie na znaku F-19 nie ma strzałki nad symbolem roweru, a jadąc z kierunku przeciwnego znajduje się znak "zakaz wjazdu rowerów", dlatego też pasem ruchu dla rowerów można poruszać się w obu kierunkach.

Zgodnie z § 40 ust. 1 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych z dnia 3 lipca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U z 2015 poz. 1313) "umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi. Uważam jednak, że umieszczenie znaku B-9 "zakaz wjazdu rowerzystów" w obu kierunkach, wynikało tylko i wyłącznie z chęci wyeliminowania ruchu rowerów z jezdni i z pewnością nie zabrania ten znak ruchu rowerów po drodze dla rowerów i pieszych czy też pasie ruchu dla rowerów wyznaczonych po prawej stronie drogi.

Wyświetleń: 5785
 
10:02, 17.04.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

xx
08:49, 17.04.2017 r.
komuna pelna morda, a te wasze prawa to jak z cala konstytucja do kosza sie nadaje
Piotrus 6 lat
09:55, 17.04.2017 r.
Trzeba byc ograniczonym, by ten czerwony znak zinterpretowac do chodnika, widzac wczesniej niebieski znak, a dalej kolejny, adekwatny do istniejacej sytuacji. Do tego czerwony jest po lewej stronie chodnika, a raczej po prawej stronie jezdni czyli tejze dotyczy. Nie mogli dac na niej, gdyz zagrozenie by stwarzal. Rozumiesz czy nie rozumiesz ? Pozdrawiam. Piotrus 6 lat
Ja
17:24, 17.04.2017 r.
Nie byłem w Troszynie parę lat przejeżdżając zauwazylem dużo tych znaków. Według mnie kto tyle tych znaków na stawiał ...???...Tu wjazd tam wyjazd tam zakaz mega zakazy.Ale niech się wstydzi oto tak robi,a robi brzydko.Więcej na paliwo trace no ba Troszyn chce być wielką metropolią. Ale z główną pomarańczy nie ukrecisz.😁😀😉
Panie Grzegorzu
18:42, 17.04.2017 r.
Grzegorz Milewski: ... dlatego też pasem ruchu dla rowerów można poruszać się w obu kierunkach.
?

Panie Grzegorzu
Prawo o ruchu drogowym:
5a) pas ruchu dla rowerów – część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi;

Jak byk jest napisane.
Pasem ruchu dla rowerów można poruszać się tylko w jednym kierunku.
19:32, 17.04.2017 r.
Szanowny/a Pan/i proszę zwrócić uwagę w tym przypadku na oznakowanie poziome i sobie doczytać:

- § 95 ust. 4 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych "Umieszczone na jezdni punktowe elementy odblaskowe barwy czerwonej wyznaczają prawą krawędź jezdni" (wyraźnie są widoczne na zdjęciu nr 1),

Przecież za elementami odblaskowymi barwy czerwonej nie można mówić już o jezdni. To jest jasne jak byk .......

Pozdrawiam
do wyżej
20:34, 17.04.2017 r.
Dlaczego kierujesz wypowiedź do mnie, skoro nie pytam o pobocze?
Gdzie w moim komentarzu jest temat, że stawiający znak o pasie ruchu dla rowerów, nie odróżnia linii P-2b od linii P-7b i dał tam odblaski?
O poboczu w artykule nie ma mowy a jest o pasie ruchu dla rowerów.
Do Ja
23:58, 17.04.2017 r.
Dawno Cię nie było? Przyjedz teraz zobaczysz jaką DZICZ. znak za znakiem znak pogania.
40km/h
10:52, 18.04.2017 r.
A co w przypadku trenujących okolicznych kolarzy, którzy są na treningu?
Czy to cudo włączyć do elementu treningu i jechać nim np. 35/40km/h ?
Czy jest to przewidziane tylko dla ograniczonej prędkości skoro można trafić na rowerzystę z naprzeciwka?
Jeśli nie to również ograniczenie prędkości na tych wynalazkach powinno stać np: MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ DO 15km/h !!! :) Wtedy kolarz będzie mógł w tym czasie zjeść kanapkę :) Zatem fajnie, bo będzie przewidziane w Troszynie miejsce na BUFET :)
panie kolarzu
11:31, 18.04.2017 r.
Nie możesz tamtędy jechać, zakaz wjazdu nie jest odwołany, nie można interpretować tego, ze akurat w tym miejscu drogowcy chcieli wyeliminować w z ruchu rowery na jezdni a kilkanaście metrów dalej ten znak wg ich intencji nie obowiązuje.
My musimy stosować się do przepisów a nie do tego co w danej chwili pomyślą drogowiec.
A poza tym jakby na przekór wypowiedzi pana z WORD prawo zabrania ruchu po pasie ruchu w obu kierunkach.

Ile razy słyszałem od policjantów ze ludzie z WORD nie znają się na przepisach już nie zliczę :laughing:
c.d. panie kolarzu
11:35, 18.04.2017 r.
A jeżeli to jest pobocze, na co wskazuje użycie punktowych elementów odblaskowych barwy czerwonej.
To pokażcie mi przepis, który pozwala na jazdę po poboczu jezdni na której obowiązuje zakaz wjazdu dla rowerów.
I mało tego, pobocze nie jest pasem ruchu, czyli wg znaku na jezdni brakuje jednego pasa ruchu :laughing:
tada
14:02, 20.04.2017 r.
Skoro nie ma tam strzałki, to nie jest to znak F-19. Proszę się zapoznać z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych… a nie wypisywać bzdury.
Zarządca drogi umieszcza znaki znak, który jest niezgodny z obowiązującym prawem i powinien go niezwłocznie usunąć. – jeśli ktoś tam mieszka, proponuje napisać skargę na zarządcę z żądaniem zastosowanie rozwiązań zgodnych z obowiązującymi przepisami . A jeśli taki znak znalazł się w projekcie organizacji ruchu, to również skargę na projektanta oraz na brak należytego nadzoru nad wykonywanymi pracami.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne