« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r., imieniny Joanny, Kazimiery, Wiktorii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Obelisk w Baranowie poświęcony (zdjęcia)

Fot. UG w BaranowieFot. UG w BaranowieObelisk w Baranowie - pomnik upamiętniający pierwszy kościół i pierwszy cmentarz parafii został postawiony na starym cmentarzu. Poświęcenia dokonał Tadeusz Bronakowski, biskup łomżyński. Uroczystość poprzedziła msza święta w baranowskim kościele.

Obelisk, upamiętniający to historyczne miejsce, został wzniesiony decyzją samorządu gminy na tzw. starym cmentarzu w Baranowie w ubiegłym roku. Kamień został przywieziony od Sławomira Pijanowskiego z Ziomku. Jest to część wielkiego głazu, który został pokruszony przy okazji budowy kościoła - kaplicy w Ziomku. Wszystkie koszty związane z pomnikiem (oczyszczenie kamienia, zakup materiałów do wmurowania głazu, a także zakup pamiątkowej tablicy z mosiądzu) sfinansowała gmina.

Na kamieniu umieszczono metodą odlewu napis o następującej treści: "W tym miejscu w XVII wieku społeczeństwo Baranowa wybudowało pierwszy kościół katolicki, a wokół niego założono cmentarz, który stał się miejscem spoczynku kilku pokoleń mieszkańców parafii Baranowo, którzy związali swoje losy z naszą ziemią i współtworzyli jej historię. W dowód pamięci i szacunku Samorząd Gminy Baranowo".

- Jako gospodarz gminy cieszę się, że wspólnie z księdzem proboszczem udało się ogrodzić i uporządkować to ważne i historyczne miejsce, istotne dla mieszkańców gminy i parafii Baranowo, a także wznieść ten pomnik, który będzie przypominał o historii tego miejsca - podkreśla Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowo.

W poświęceniu obelisku, oprócz biskupa wzięli udział: wójt gminy Baranowo, ksiądz proboszcz, księża wikariusze, radni gminy, mieszkańcy.

Uroczystość odbyła się w niedzielę 14 maja. Relację fotograficzną z wydarzenia można obejrzeć nas tronie UG w Baranowie.

Wyświetleń: 909
 
08:40, 19.05.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

DAWNY PARAFIANIN
08:31, 19.05.2017 r.
BARDZO ŁADNIE TYLKO TA WIADOMOŚĆ POWINNA BYĆ PODANA PRZED 14.05.2017.
@
13:26, 19.05.2017 r.
A gdzie Jego Ekselencja Biskup. Na zdjęciu go nie widać. Tytuł "Obelisk poświęcony"
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne