« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 24 lipca 2014 r., imieniny Kingi, Krystyny, Antoniego

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: Czy posiadając prawo jazdy kat. B mogę ciągnąć przyczepkę dwuosiową?

Skrzynka skarg:
Piszę do redakcji Mojej Ostrołęki z prośbą o rozstrzygnięcie pewnego sporu. Wielu kierowców nadal nie wie, jakie mogą ciągnąć przyczepki samochodem osobowym mając prawo jazdy kat. B. Czy jedynie chodzi tutaj o wagę całego zestawu, czyli samochód i przyczepka, który nie może przekraczać danej masy, czy są także kryteria dotyczące ilości osi przyczepek? Bardzo mknie to intryguje, ponieważ podobno wcale nie jest tak, że tylko kierowcy z prawem jazdy B+E mogą ciągnąc przyczepkę dwuosiową. Słyszałem, że osoby z "prawkiem" kat. B też mogą, lecz jedynie do konkretnej wagi. Chciałbym uzyskać odpowiedź,czy mogę jechać z pustą przyczepką dwuosiową mając samą kategorię B? Proszę o pomoc i rozstrzygniecie tego sporu.

Odpowiada Sylwester Marczak z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce:
Jeżeli dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów, czyli pojazdu i przyczepy nie przekroczy 3,5 tony to kierowca z kat. B może ciągnąć przyczepę nawet dwuosiową, spełniając dodatkowo warunek, że masa rzeczywista ciągniętej przyczepy nie przekroczy masy rzeczywistej pojazdu ciągnącego powiększonej o 1,4.

Skrzynka skargMasz problem? Pytanie? Skargę? Pomysł? Napisz! redakcja@moja-ostroleka.pl, skorzystaj z formularza kontaktowego lub zamieść wpis na naszym forum.

Wyświetleń: 2795
 
14:00, 09.01.2012 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Prawny
14:50, 09.01.2012 r.
Panie policjancie proszę zajrzeć do ustawy. Rzeczywista masa przyczepy nie moze przekraczac rzeczywistej masy samochodu osobowego. To co pan twierdzi dotyczy aut ciężarowych. Odpowiedź na bardzo niskim poziomie. Trzeba dodać również że w sytuacji gdy przyczepa jest lekka dmc moze wzrosnąć do 4250kg na kat. B. W przepisach nie ma mowy czy jest to przyczepa jednoosiowa czy dwuosiowa więc mozna ciągnąć dwuosiową.
.
16:00, 09.01.2012 r.
1,4 co? Kg, tony?
jaro
16:03, 09.01.2012 r.
kolega wyżej ma racje bo każdym samochodem osobowym do 3.5 tony można ciągnąć przyczepke lekka czyli do (750kg)
szofer
16:08, 09.01.2012 r.
hmm...,daeno temu mnie uczono,ze bez tzw.wkladki do B,mozna ciagac przyczepe o DMC nie przekraczajacej 750kg,bez znaczenia czy ma ona 1 czy 2 osie!!!pan wladza przeczytal pytanie z lekkim niezrozumieniem chyba!!???
skk
18:41, 09.01.2012 r.
1,4 to liczba przez która mnożymy masę pojazdu ! Ona nie ma masy to liczba.
bartas
18:55, 09.01.2012 r.
WYGRALEM PIWKO!
do bartas
09:34, 10.01.2012 r.
To skoro tak, to pan Marczak powinien napisać, że mnożymy masę rzeczywistą pojazdu przez 1.4, a nie powiększamy o 1.4, bo powiększanie to dodawanie.
leo
10:57, 10.01.2012 r.
Szkoda gadać kierowcy oj szkoda , a Pan Marczak to już w ogóle niech przestanie wygadywać głupoty.
Poczytajcie sobie w skrócie, a dla tych co chcę więcej proponuję przeczytać ustawę to nic trudnego.
Prawo o Ruchu Drogowym Dział IV Rozdział I Art. 88.ust.2. pkt. 3 oraz 10:
Kategoria B uprawnia do kierowania:
-pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
- pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
- ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.
@
12:41, 10.01.2012 r.
http ://forumsamochodowe. com/album_pic.php ?pic_id=100
Tu jest opisane co można a czego nie ciągnąć z kat b, bez spacji
siatafaka
15:19, 10.01.2012 r.
wszystko jest wytłumaczone nieprecyzyjnie, na kat B reguluje to art 88 K.D. konkretnie DOPUSZCZALNA MASA CAŁKOWITA przyczepy nie może przekraczać MASY WŁASNEJ pojazdu ciągnącego, natomiast rzeczywista masa przyczepy nie mniejsza bądź równa pojazdowi ciągnącemu ,to można wywnioskować z art 62 ale to akurat dotyczy kategorii B+E. Dodatkowo z hamulcem najazdowym masa pojazdu ciągnącego powinna stanowić 1,33 masy przyczepy, wynika to z rozporządzenia
siatafaka
18:10, 10.01.2012 r.
DMC przyczepy lekkiej (do 750kg) bez hamulców ma stanowić nie więcej niż 50% masy własnej pojazdu ciągnącego jednak nie więcej niż 750kg, a to co napisałem wyżej tyczy się przyczepy innej niż lekka (powyżej 750kg), przyczepa z hamulcem pneumatycznym włanczanym z pozycji kierowcy nie musi spełniać warunku że pojazd ciągnący musi stanowić 1,33 masy przyczepy
siatafaka
18:19, 10.01.2012 r.
na kategorię B+E można podpiąć przyczepę z DMC większym niż DMC pojazdu ciągnącego jednak RZECZYWISTA MASA przyczepy musi być mniejsza bądź równa RZECZYWISTEJ MASIE pojazdu ciągnącego
siatafaka
18:24, 10.01.2012 r.
jeśli odstęp między dwiema osiami jest mniejszy niż 0,9 metra to traktuje sie to jako jedna oś (większość lawet spełnia ten warunek), pozatym ilość osi nie gra tu roli w tej kategorii prawa jazdy nie da się przekroczyć dopuszczalnego nacisku na pojedynczą oś dla danej drogi
siatafaka
18:27, 10.01.2012 r.
reasumując jadąc z przyczepą na kat B zestaw nie może przekroczyć 3,5 T na kat B+E zestaw nie może przekroczyć 7 T
@
11:25, 11.01.2012 r.
Z przyczepą inną niż lekka 3,5 T, z przyczepą lekką 4250kg
poszukujący
17:38, 11.01.2012 r.
czy jest ktoś kompetentny, kto mógłby powiedzieć: czy na kategorii B można ciągnąć przyczepkę dwuosiową przeznaczoną do przewozu dwóch koni (masie własnej 700kg, udźwigu 1200kg)?
« Powrót do archiwum

Szukaj